English|فارسي      امروز: جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧

روز جهانی آمارWorld Statistics Day
20 اکتبر 2015 - 28 مهر 1394


کمیسیون آماری سازمان ملل متحد (UNSD) برای اولین بار تاریخ 20 اکتبر 2010 را به عنوان روز جهانی آمار نامگذاری نمود. 103 کشور روز جهانی آمار 2010 را جشن گرفتند.
دومین رويداد روز جهانی آمار روز 20اکتبر سال 2015، دقیقا پنج سال پس از اولین روز جهانی آمار برگزار خواهد شد. این رویداد، که توسط مجمعی در سازمان ملل متحد آمار (UNSD) در 3 ژوئن 2015 تصويب شده، با شعار " داده بهتر، زندگی بهتر" برگزار خواهد شد. بعلاوه در اين مجمع تصميم گرفته شد، مراسم اين رويداد هر پنج سال یکبار برگزار شود.
UNSD از همه کشورها، سازمان‌های منطقه‌ای و فراملی، مؤسسات دولتی و غیردولتی، برای پیوستن به جشن جهانی آمار رسمی دعوت می‌کند. هر کشور و سازمان‌ شرکت‌کننده می‌توانند تبلیغات و برنامه‌هايي که بتواند به برگزاری اين جشن به بهترین وجه و مناسب ملیت آن کشور و مرتبط با موضوع اصلی روز جهانی آمار کمک کند، را شناسایی و طراحی کنند. این برنامه و تبليغات می‌تواند شامل تهیه بروشور، پوستر و جزوات و برنامه‌هايی شامل کارگاه‌ها و سمینار و سخنرانی‌های مختلفی برای این رويداد باشد.
هدف از این رویداد تاکيد براهمیت استفاده از آمار رسمی در بین تصمیم گیران و سیاست‌گذاران در بالاترین سطح دولتی و توجه عمومی ملی به آن است.
سال 2015 نشانگر سنگ بنای مهمی برای آمار رسمی است : اهداف توسعه هزاره، دستور کار توسعه سال 2015 به بعد، انقلاب داده‌، آماده‌سازی برای برنامه سرشماری نفوس و مسکن جهان در سال 2020 و ...
امیدواریم که جامعه آماری در سراسر جهان از این مراسم بین‌المللی برای به نمایش گذاشتن دستاوردها، تحقيقاتشان در زمينه داده‌ها بهتر - زندگی بهتر، استقبال کنند.
دبیر کل سازمان ملل متحد، آقای بان کی مون، در نامه‌ای به سران دولت‌ها در سراسر جهان در تاریخ 19 آگوست 2015، از آنها دعوت کرد تا حمایت کامل و به موقع خود را برای برگزاری هر چه موفق‌تر روز جهانی آمار ابراز داشته و آنها را برای به اشتراک گذاردن وقایع این رویداد در جامعه جهانی، تشویق نمود.


متن انگلیسی
ترجمه فارسی متن