درب اصلی ورودی دانشگاه علوم پزشکی
تاریخ : 01 خرداد 1403 ساعت : 05:11:15
لوگوی شعار سال

مراسم با شکوه گرامیداشت روز جهانی ماما

هفدهم اردیبهشت ماه سال جاری مراسم گرامیداشت روز جهانی ماما با حضور دکتر محمد امین ولی زاد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی  ودرمانی آذربایجان غربی، نیر الهامی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری ، دکتر مسعودی معاون درمان،دکتر عبایی رئیس سازمان نظام پزشکی استان و جمع کثیری از همکاران ماما در سالن آمفی تئاتر بیمارستان امام خمینی(ره) ارومیه برگزار گردید.
دکتر محمد امین ولی زاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان در ابتدای این مراسم گفت: مامایی دارای جایگاه ویژه ای در جامعه جهانی است و شانزدهم اردیبهشت از سوی کنفدراسیون جهانی مامایی به نام این روز نامگذاری شده است.
وی ادامه داد: مامایی شغل شریفی است و کار آن ها به مراقبتهای قبل و بعد از زایمان مربوط می شود و اولین شاهد تولد خلقت الهی، ماما است.
دکتر ولی زاد با بیان اینکه در استان ما نیز ماماها در بخش بهداشتی ، درمانی و آموزشی در دوبخش خصوصی و دولتی مشغول به کار هستند افزود: با تدوام شرایط فعلی در کشور، جمعیت به سمت پیری می رود و قرارگاه جوانی جمعیت در اواخر سال ۱۴۰۰ برای حل این معضل در کشور تاسیس شد‌.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی گفت: لازم است زایمان سزارین هر ساله ۵ درصد کاهش یابد که این امر یکی از وظایف اصلی معاونت بهداشت وزارتخانه محسوب می شود.
دکتر ولی زاد در ادامه افزود: در بخش بهداست و درمان استان نیز بالغ بر ۲ هزار و ۵۰۰ نفر ماما مشغول به کار هستند و ماما ها نقش اساسی در رشد و جوانی جمعیت را برعهده دارند.
وی اظهار کرد: تمام تلاش خود را برای افرایش اشتغال ماماها در استان به کار می گیریم.
دکتر عبایی رئیس سازمان نظام پزشکی استان دیگر سخنران این مراسم گفت: هیچ شغلی در رشته پزشکی تعریف نشده که دوشاخص سلامت نوزاد و مادر به آن مربوط باشد واین مساله مختص ماما ها است که این مساله شغل ماماها را نسبت به سایر مشاغل حوزه پزشکی سخت تر می کند.
وی با بیان اینکه ماماها به عنوان دست خدا هستند افزود: یک نعمت الهی که شامل ماماها شده است این است که اولین گریه وجود و زندگی نوزاد را با عمق جانشان لمس می کنند و فکر نمی کنم زیباتر از لحظه به دنیا آمدن نوزاد و زیباتر از لحظه بخشیدن زندگی چیزی وجود داشته باشد.
 دکتر عبایی در ادامه افزود: بریدن بند ناف نوزاد دومین اقدام مهم ماماها می باشد  و وقتی بند ناف بریده می شود استقلال وجود به یک فرد بخشیده می شود و این استقلال بخشی جزو نعمات الهی هست که هرکسی نمی تواند در این استقلال بخشی دست خداوند باشد و این یکی از عنایات ویژه پروردگار به ماماها است.
نیر الهامی ،مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری نیز در این مراسم افزود: تنها پنج سال فرصت داریم که ایران عزیز را از پیری جمعیت نجات دهیم.
وی ادامه داد: ماماها نقش مهمی در بحث جمعیت دارند و دومین رویداد جایزه جوانی جمعیت نیز به همین علت در استان برگزار می شود.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد تا مسئولین امر شرایط مناسبی برای ماما ها فراهم آورند.
گفتنی است در پایان این مراسم از ماماهای برتر و پیشکسوت استان تجلیل به عمل آمد.

اجرای موسیقی ، سرود، مسابقه و گفتگو با تعدادی از مادران با زایمان فیزیولوژیک از دیگر بخشهای این مراسم بود .

کلمات کلیدی
{author_name}
تصویر نویسنده :

سامان تواضع
عکاس

سامان تواضع

عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
تنظیمات قالب